Moxovanie

Je druh termo terapie, ktorá je nevyhnutnou zložkou tradičnej čínskej medicíny. Bylina s názvom Moxa (Artemisiae Argi) sa zapáli a ohrieva nad špecifickými akupunktúrnymi bodmi alebo meridiánmi pozdĺž tela a stimuluje plynulejší prietok krvi a energie Čchi (Qi). 

Moxa sa vyznačuje vysokou penetráciu tepla do tkaniva a tým podporuje zlepšenie krmoxa 2vného obehu a vyhnanie chladu a vlhkosti z tela. Je vynikajúca proti stagnácii a blokádam, ktoré spôsobujú bolesť v tele. V čínskej medicíne lieči choroby spojené s “chladom” alebo “nedostatkom Jangu”.

Táto metóda slúži ďalej k posilneniu vitality, predchádzaniu nádchy alebo chrípky, na doplnenie zásob energie, podporuje krvný obeh, zastaví krvácanie, zjemňuje jazvy a posilňuje imunitný systém a tým zabraňuje ochoreniam a vedie k dlhému a zdravému životu. Preto sa odporúča robiť moxovanie pravidelne aj vo vlastnej réžii doma.

Pri moxovaní sa drží zapálená cigara vyrobená z moxi v blízkosti akupunktúrnych bodov na tele ktoré ohrieva. K dispozícii sú aj nalepovacie moxi a uhlíkové moxi, alebo malý kužeľ voľnej moxi, ktorý sa priloží na akupunktúrne body.  

Efekt Moxi na organizmus:

❋ Bolesti chrbta, krku, degeneratívne ochorenia chrbtice, kostí a kĺbov nap. osteoporóza, coxarthrosa, reuma
❋ Zvýšenie imunity, ochorenia dýchacích ciest, proti chrípke a nádche 
❋ Posilnenie funkcie orgánov, problémy s menštruáciou, bolesti svalov a šliach
❋ Odstraňuje toxíny, zlepšenie metabolizmus
❋ Prehrieva a dodáva Jang a energiu

Môže byť vykonaná samostatne cca 30 min, alebo ako doplnok v rámci TuiNa masáže.

Kontraindikácie: 

Moxa by sa nemala používať na tvári, na hlave alebo v blízkosti slizníc, pri horúčkovitých stavoch, akútnom zápale, nespavosti alebo počas menštruácie.