Bankovanie / Moxovanie / Guasha

BANKOVANIE

Je staroveký systém ktorý sa s obľubou používa nielen v tradičnej čínskej medicíne, ale aj v iných kultúrach na celom svete. Jedná sa o bankovú masáž svalstva pozdĺž meridiánov. Alebo o umiestnenie vyhriatych sklenených pohárov tzv. banky na špecifické miesta, napríklad na akupunktúrne body alebo meridiánové dráhy na tele klienta. Pôsobením baniek sa uvoľňujú napäté svaly, telo sa detoxifikuje a prekrvuje. Okrem cupping3sklenených sa s obľubou používajú aj plastové, silikónové alebo bambusové banky. Vyhriaty vzduch sa vnútri banky ochladzuje a vytvára podtlak na pokožke, vďaka ktorému sa udrží sklenená banka na mieste. Tento tlak vo vnútri banky pôsobí na tkanivové štruktúry ako sú nervy, kapiláry a svalová fascia. Banky sú buď statické, alebo na naolejovanej pokožke s nimi môžeme pohybovať a masírovať pokožku pričom vzniká úplne jedinečný pocit!

Bankovanie pomáha pri liečbe mnohých ochorení tým, že zvyšuje prietok krvi do postihnutých oblastí, odbúrava stagnujúcu krv a lymfu a s tohto dôvodu zvyšuje cirkuláciu Čchi (Qi) energie v tele. Zmierňuje bolesti, znižuje opuchy, zvyšuje rozsah pohybu a urýchľuje hojenie. Často zanecháva mierne sfarbenie na koži podobné modrine, čo je prirodzeným prejavom stagnujúcej krvi. Typické červeno fialové kruhy po niekoľkých dní zmiznú a nie sú bolestivé! Zmena sfarbenia kože sa objaví len na mieste kde je stagnujúca krv a energia Čchi, na zdravom tele sa neobjavuje. Bankovanie môže byť vykonané samostatne cca 30 min, alebo ako doplnok v rámci TuiNa masáže.

Bankovanie je obzvlášť efektívne pri:

❋ Bolesti svalov, chrbtice, kĺbov a celkovo pri bolestiach pohybového aparátu
❋ Reumatické ochorenia (artritída kĺbov)
❋ Neplodnosť a gynekologické poruchy
❋ Choroby dýchacieho ústrojenstva, ako je nádcha, astma, bronchitída, zápal pľúc
❋ Kožné problémami ako ekzémy, akné – bankuje sa mimo postihnutého miesta
❋ Detoxifikácia organizmu
❋ Dodáva fyzickú a psychickú pohodu, odbúrava úzkosť

Kontraindikácie:

Pacienti ktorí berú lieky na riedenie krvi, všetky krvácavé stavy alebo ochorenia, záväzné ochorenia srdca, na mieste zapálenej kože, čerstvé poranenia kože, popáleniny, ekzémy, oblasť kde sa v minulosti nachádzala hernia, oblasť brucha a krížová oblasť v tehotenstve.

______________________________________________________________________________________________________

MOXOVANIE

Je druh termo terapie, ktorá je nevyhnutnou zložkou tradičnej čínskej medicíny. Bylina s názvom Moxa (Artemisiae Argi) sa zapáli a ohrieva nad špecifickými akupunktúrnymi bodmi alebo meridiánmi pozdĺž tela a stimuluje plynulejší prietok krvi a energie Čchi (Qi). 

Moxa sa vyznačuje vysokou penetráciu tepla do tkaniva a tým podporuje zlepšenie krmoxa 2vného obehu a vyhnanie chladu a vlhkosti z tela. Je vynikajúca proti stagnácii a blokádam, ktoré spôsobujú bolesť v tele. V čínskej medicíne lieči choroby spojené s “chladom” alebo “nedostatkom Jangu”.

Táto metóda slúži ďalej k posilneniu vitality, predchádzaniu nádchy alebo chrípky, na doplnenie zásob energie, podporuje krvný obeh, zastaví krvácanie, zjemňuje jazvy a posilňuje imunitný systém a tým zabraňuje ochoreniam a vedie k dlhému a zdravému životu. Preto sa odporúča robiť moxovanie pravidelne aj vo vlastnej réžii doma.

Pri moxovaní sa drží zapálená cigara vyrobená z moxi v blízkosti akupunktúrnych bodov na tele ktoré ohrieva. K dispozícii sú aj nalepovacie moxi a uhlíkové moxi, alebo malý kužeľ voľnej moxi, ktorý sa priloží na akupunktúrne body.  

Efekt Moxi na organizmus:

❋ Bolesti chrbta, krku, degeneratívne ochorenia chrbtice, kostí a kĺbov nap. osteoporóza, coxarthrosa, reuma
❋ Zvýšenie imunity, ochorenia dýchacích ciest, proti chrípke a nádche 
❋ Posilnenie funkcie orgánov, problémy s menštruáciou, bolesti svalov a šliach
❋ Odstraňuje toxíny, zlepšenie metabolizmus
❋ Prehrieva a dodáva Jang a energiu

Môže byť vykonaná samostatne cca 30 min, alebo ako doplnok v rámci TuiNa masáže.

Kontraindikácie: 

Moxa by sa nemala používať na tvári, na hlave alebo v blízkosti slizníc, pri horúčkovitých stavoch, akútnom zápale, nespavosti alebo počas menštruácie.

______________________________________________________________________________________________________

GUASHA

Je 700 rokov stará tradičná ázijská liečebná technika, pri ktorej sa používa škrabka vyrobená z kovu, polodrahokamu, kosti alebo rohu. Tento nástroj má hladký okraj a s použitím oleja alebo masti, ktoré sa aplikujú na kožu, sa potom koža stiera opakovanými hladkými ťahmi na rôznych častiach tela. Najčastejšie sa robí na chrbte a krku, slúži na:

uvoľnenie svalového napätia, stuhnutosti, bolesti a stagnácie v tkanivách.

Cieľom je vytvorenie dočasných terapeutických červených alebo fialových bodiek sguasha názvom “Sha”. Nejedná sa o podliatiny, ale o drobné krvné výrony kapilár na povrch kože o veľkosti vpichu špendlíka. Cez “Sha” z tela vychádzajú na povrch toxické nečistoty alebo stagnujúca krv ktorá voľne neprúdi. Touto technikou sa zvyšuje mikrocirkulácia krvi a telesných tekutín v liečenej oblasti a prúdenie energie Čchi (Qi). Moderný výskum v Číne ukázal, že Gua Sha má protizápalový účinok a podporuje imunitu. Jej účinok pretrváva aj niekoľko dní po ošetrení. Gua Sha je účinná proti bolesti a pri akútnych a chronických ochoreniach.

Gua Sha nie je bolestivá a klient má pocit ako keby dostal masáž! “Sha” červené bodky úplne vymiznú v priebehu dvoch až troch dní.

Gua Sha môže pomôcť pri týchto problémoch:

❋ Bolesti pohybového aparátu, chrbtice, svalov, šliach
❋ Choroby dýchacieho ústrojenstva, ako je nádcha, astma, bronchitída
❋ Fibromyalgia, kŕče, zápal v tele, bolesť ktorá putuje po tele
❋ Zažívacie poruchy, problémy s trávením, zápcha

Môže byť vykonaná samostatne cca 30 min, alebo ako doplnok v rámci TuinNa masáže.

Kontraindikácie:

Pacienti ktorí berú lieky na riedenie krvi, všetky krvácavé stavy alebo ochorenia, na mieste zapálenej kože, čerstvé poranenia kože, modriny, popáleniny a ekzémy.