Tradičná Čínska Medicína

S históriou viac ako 5000 rokov, Tradičná čínska medicína (TCM) vytvorila jedinečný systém teórie diagnostikovania a liečenia choroby. Chápanie ľudského tela a koncept choroby sa zásadne líši od západnej medicíny. Hlavným cieľom všetkých terapií tradičnej čínskej medicíny je regulovanie energetickej funkcie a udržanie harmónie celého tela (Yin a Yang). Preventívna liečba choroby je najlepšia liečba pre každého.

Zdravý človek má dostatočné množstvo Čchi (Qi) alebo “životnej energie”, ktorá preteká meridiánmy tela (sieť neviditeľných kanálov v tele). V prípade, že sa tok Čchi v meridiánoch upchá, alebo sú nedostatočne zásobené energiou Čchi, telo nedokáže udržať harmóniu, rovnováhu a poriadok a nasleduje choroba. Príčiny vzniku choroby sú rôzne, môže vzniknúť dôsledkom stresu, prepracovania, zlou stravou, pôsobením patogénov, počasím, alebo pôsobením faktorov životného prostredia a životného štýlu. Terapeut TCM po dôkladnej diagnostike zistí príznaky a symptómy telesnej dysfunkcie. Pričom kladie osobitnú pozornosť nielen na prítomné príznaky a symptómy, ale aj na anamnézu, celkový stav osoby, pulzu a jazyk pacienta.

Medzi 5 základných liečebných modalít Čínskej Medicíny patrí:  

❋ Akupunktúra
❋ Čínska bylinná liečba – Fytoterapia
❋ Tuina – Čínska Terapeutická Masáž
❋ Qi Gong a Tai Chi – cvičenia a dýchacia terapia
❋ Strava a životný štýl

1. Akupunktúra:

Počiatky akupunktúry v Číne môžu byť nájdené prinajmenšom 2500 rokov dozadu a tým pádom sa jedná o jeden z najstarších a najstabilnejších zdravotníckych systémov na svete. 

Liečba Akupunktúrou zahŕňa vloženie jemných, sterilných ihiel do špecifických miest na tele (akupunktúrnych bodov) pozdĺž meridiánov tela. Pôsobením ihiel sa zrušia energetické blokády a podporí normálny tok Čchi v tele. Odborník môže tiež stimulovať akupunktúrne body pomocou iných metód, vrátane moxovania, bankovania, Gua Shou, laserovou terapiou, elektro-stimuláciou a masáže, aby sa znovu vytvoril tok Čchi.

Acupuncture Mixed Banner750x109

Akupunktúra pomáha pri týchto ochoreniach:

❋ Neurologické – migréna, neuralgia, po mozgovej porážke, závrať, nespavosť
❋ Srdcovo cievne – krvný tlak, zlá cirkulácia krvi, zadržiavanie vody, studené končatiny
❋ Zápal dýchacích ciest, sínusoida
❋ Zažívacie poruchy, problémy s trávením, ulcerózna kolitída, zápcha, hnačka 
❋ Urogenitálne – cysty, zápal močových ciest a obličiek, pomočovanie, prostata, slabé libido 
❋ Gynekologické – neplodnosť, PMS, problémy s menštruáciou – slabá, silná, nepravidelná
❋ Kožné – ekzémy, akné, vypadávanie vlasov
❋ Svalovo-kostrové – bolesti chrbta, kĺbov, sedacieho nervu – Ischias, ramena
❋ Športové zranenia
❋ Psychické – napätie spojené so stresom, depresia
❋ A oveľa viac….

2. Čínska bylinná liečba – Fytoterapia:

Je viac než 3000 rokov stará veda. Čínske byliny sú používané na ovplyvňovanie energetickej rovnováhy orgánov v tele a energie Čchi, bežne známe ako Yin-Yang energie. Byliny sú väčšinou rastlinného pôvodu, ale niektoré prípravky môžu obsahovať minerály alebo živočíšne produkty. Na našom trhu sa nachádzajú len produkty, ktoré zodpovedajú normám Európskej Únie a prešli prísnou kontrolou na toxické latky v laboratóriách. Pacientovi sa predpíšu odvary, tablety alebo čaje, ktoré sa podľa závažnosti ochorenia užívajú krátkodobo alebo dlhodobo. 

Väčšina ochorení sa prejavuje základnými rozoznateľnými príznakmi a symptómami, ale skutočná prezentácia konkrétneho ochorenia alebo choroby sa bude líšiť od človeka k človeku. Z tohto dôvodu, ľudia s podobnými zdravotnými problémami môžu dostať predpísané úplne odlišné bylinné zmesi čínskej medicíny, ktoré sú pacientovi šité na mieru. Počas liečby ako sa zdravotný stav mení, sa upravuje aj čínska bylinná liečba, až kým nie je dosiahnutý požadovaný zdravotný výsledok.

Chinese Herbal Medicine Banner750x109

Čínska bylinná liečba pomáha pri týchto ochoreniach:

❋ Nespavosť a únava
❋ Strata chuti do jedla a zažívacie poruchy, zápcha a hnačka
❋ Syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída 
❋ Zápal dýchacích ciest, prechladnutie a chrípka, sínusoida, alergie
❋ Urogenitálne – cysty, zápal močových ciest a obličiek, impotencia a poruchy prostaty
❋ Gynekologické – neplodnosť, PMS, problémy s menštruáciou – slabá, silná, nepravidelná
❋ Kožné – ekzémy, akné, vypadávanie vlasov
❋ Poruchy spojené s menopauzou
❋ Reuma a artritída
❋ Psychické – napätie spojené so stresom, depresia, úzkosť
❋ A oveľa viac….

3. Tuina – Čínska Terapeutická Masáž

Je veľmi špecifická terapeutická masáž a je súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Tuina je určená na obnovenie rovnováhy tela, odstránenie stagnácie v tele a napomáha lepšej cirkulácii Čchi v meridiánoch. Tým pádom pôsobí napríklad proti bolesti pohybového aparátu, stuhnutosti svalov a iným problémom.

Viac informácií najdete TU

4. Qi Gong a Tai Chi – cvičenia a dýchacia terapia 

Qi Gong  a Tai Chi a sú tradičné čínske pohybové cvičenia. Sú založené na dvoch teóriách:

Energia, nazvaná  Čchi (Qi), prúdi telom pozdĺž “energetických dráh nazvaných meridiány”. V prípade, že tok Čchi je blokovaný, alebo nesymetrický po jeho ceste telom, môže dôjsť k nerovnováhe a môžeme ochorieť. Cvičenia Qi Gong a Tai Chi sa robia na zvýšenie energie a prietoku Čchi v tele a zlepšenie zdravia pomocou jemných, koordinovaných a opakovaných pohybov.

Príroda, vrátane tela, sa skladá z opačne pôsobiacich síl zvaných Jin a Jang. Keď máme tieto sily v rovnováhe máme aj dobré zdravie v rovnováhe. Qi Gong a Tai Chi robíme v snahe pomôcť obnoviť rovnováhu  Jin a Jang v tele.

Qi Gong zahŕňa rôzne jemné pohyby, ktoré môžu byť vykonané v rôznom poradí. Niektoré pohyby zahŕňajú zdvíhanie a spúšťanie končatín, pohyby hlavy zo strany na stranu a podobne. Zakladá sa na správnom dýchaní.

Tai chi je rad pohybov vykonaných buď veľmi pomaly alebo rýchlo pomocou ktorých hýbeme Čchi v tele. Je to kombinácia meditácie a pohybu a slúži na zlepšenie a udržanie zdravia.

Qi Gong a Tai Chi sa používa k zlepšeniu držania tela, rovnováhy, koordinácie, vytrvalosti a flexibility a pre udržanie dobrého zdravia a kvality života.

5. Strava a životný štýl

Výživa a diétna terapia je zásadným aspektom Čínskej Medicíny. Číňania vedia už tisíce rokov, že existuje priama súvislosť medzi tým čo jeme a naším zdravím. Ešte pred vývojom akupunktúry a čínskych bylín, potraviny boli tradične používané na liečenie chorôb a budovanie imunity. Jesť musíme každý deň a preto je strava najlepší liek aký máme k dispozícii. 

Čínsky model nutričnej terapie, alebo používania potravín ako liek, je veľmi sofistikovaný a existuje mnoho faktorov, ktoré odborne určujú čo a kedy máme jesť. Metoda dietetiky delí potraviny podľa ich „chuti“ (kyslé, horúce, sladké, ostré a slané) a podľa ich „teploty“ (studené a teplé). Okrem skladby je dôležitá aj úprava jedla, či je dusené, varené, smažené, grilované a pečené alebo v surovom stave.

Naučiť sa, ako nás potraviny môžu liečiť a udržať v rovnováhe, je najlepší a najúčinnejší spôsob, ako môžeme bojovať s chorobou a zostať zdravý na mnoho rokov.