Akupunktúra

je niekoľko tisíc rokov starý čínsky systém zdravotnej starostlivosti, ktorý sa rozšíril do celého sveta. Používa s veľkou úspešnosťou až do súčasnosti a kladie si za cieľ prevenciu a liečbu rôznych ochorení. Použitím veľmi tenkých ihiel, ktoré sa vpichnú do špecifických miest na tele sa nabudí ozdravovací proces. Tieto ihly sú sterilné, jednorazové a 20x tenšie než bežná ihla. Preto je vpich takmer bezbolestný. 

Ako funguje akupunktúra?

Akupunktúra stimuluje schopnosť tela odolávať chorobám a napomáha prekonať choroby korekciou alebo odstránením vnútornej nerovnováhy. Akupunktúra nabudzuje samo-ozdravovacie procesy v tele a produkciu chemických látok, ktoré znižujú alebo odstraňujú bolestivé pocity a zápalové procesy. Tým pádom zlepšuje zdravotný stav a kvalitu života.

Existujú stovky akupunktúrnych bodov, ktoré sa nachádzajú pozdĺž 14 hlavných meridiánov. Meridiány sú energetické dráhy, ktoré prechádzajú celým telom. Čínsky lekári v 16 storočí začali  používať termín “Qi” (čítaj “Čchi”), aby popísali energiu, ktorá prúdi cez tieto dráhy. Choroba je spôsobená narušením “Qi”, čo vedie k nerovnováhe energie v orgánoch a tele. Pomocou akupunktúry môžeme napraviť narušený tok energie.

Akými zdravotnými problémami sa zaoberá akupunktúra?

Aj keď akupunktúra nie je “všeliek” je veľmi účinná pri liečbe mnohých ochorení a chronických stavov s ktorými si neviete poradiť. Akupunktúra môže zlepšiť fungovanie imunitného systému. Je veľmi účinná pri liečbe chronickej (dlhodobej) bolesti, ako sú bolesti hlavy, migrény, menštruačné kŕče, muskulo-sekletálne bolesti celej chrbtice od krčnej cez kríže až po kostrč, bolesti svalov a nervov. Napomáha hojeniu zlomenín a urýchľuje rekonvalescenciu. Využíva sa pri interných ochoreniach ako sú rôzne zápaly v tele napr. opakujúce sa zápaly močových ciest, dýchacích ciest, problémy s tráviacim systémom a vylučovacím systémom. Gynekologické ochorenia, opakujúci sa Herpes Zoster, osteoartritída, bolesť tváre, opuchy, fantómové bolesti zubov, alergie a mnoho iného.